top of page
Skúsenosti

V akých situáciách ma vyhľadávajú klienti

Poradenstvo, koučing a mentoring

Zvládanie zmien

  • rozvod/rozchod/strata

  • osobné i podnikateľské finančné ujmy

  • zmena práce, školy, bydliska, podmienok v starostlivosti o deti

  • odchod detí z domácnosti

  • nevera partnera

  • neplánované rodičovstvo

  • adopcia detí (rozhodovanie, problémy po adopcii)

 

Rozvoj a transformácia

  • nájsť si partnera/ku

  • realizovať ambície, tvorivosť cez sebavedomie, sebapresadenie v práci,v škole

  • zlepšiť vzťahy osobné i profesné

  • nájsť rovnováhu medzi prácou a rodinou

  • zvládať stresové situácie

  • byť akceptovaná/ý ako rešpektujúci partner

 

  • zvládať nároky denného života a žiť kvalitný život, na pozadí čoho býva zvyčajne negatívna skúsenosť- trauma. Jej prejavy môžu byť rôzne:

 

  • psychosomatické: funkčné problémy (chronická únava, bolesti hlavy, chrbta, chronické bolesti, žalúdočné problémy, vyrážky, náhla strata vedomia , tras končatín atď.),

  • psychické: strach, úzkosť, pocity vyhorenia, depresívne nálady, obsedantné myšlienky, sebadeštrukcia 

 

  • niekedy aj veľmi ťažko rozpoznateľné napr. u detí chýbajú kamaráti, koníčky, majú problémy so správaním, alebo s prospechom v škole, u dospelých to môže byť neustála nedochviľnosť, neplnenie záväzkov, neschopnosť rozhodnúť, vystavovanie sa zbytočnému riziku, workholizmus

 

  • klienti počas alebo po psychiatrickej liečbe, ktorí si hľadajú miesto vo svojom živote, s rôznymi diagnostikovanými ochoreniami (depresia, OCD, schizofrénia, PPP....).

Kvantová liečebná hypnóza

Nevysvetliteľná nespokojnosť, zacyklenosť a neustále sa opakujúce problémy doteraz neúspešne riešené inými prístupmi

  • problémy s rodičmi, súrodencami, deťmi, 

  • uviaznutosť  vo vzťahu, nemožnosť odísť, alebo opustiť niečo čo už nefunguje

  • ataky kolegov, nadriadených

  • nemožnosť presadiť sa v zamestnaní alebo nájsť si vhodnú prácu

  • pocity osamelosti a toho, že nikam nepatrím

  • nespokojnosť a nenaplnenosť v aktuálnom živote 

  • zvládať nároky denného života a žiť kvalitný život, na pozadí čoho býva zvyčajne negatívna skúsenosť- trauma. Jej prejavy môžu byť rôzne.

Špecifické situácie u detí a rodiny

  • psychická, emočná a sociálna pripravenosť detí do škôlky a školy

  • problémy s adaptáciou po nástupe detí do školy/škôlky

  • pomočovanie (nočné, denné)

  • rôzne nezvládateľné  prejavy v správaní (hádzanie sa o zem, nadmerný vzdor sprevádzaný neutíchajúcim krikom alebo plačom, odmietanie potravy, problémy so zaspávaním – spaním- nočné budenie, nesamostatnosť...)

  • súrodenecké vzťahy: žiarlivosť, prílišná agresivita alebo nevšímavosť, ubližovanie...

  • náročné situácie v rodine najmä rozvod, úmrtie, zdravotné problémy

01.

Každý človek je osobitý , niečím výnimočný. Najmä v zložitých životných situáciách si  vyžaduje predovšetkým individuálny prístup. Ten umožňuje budovať kvalitný a funkčný  vzťah, potrebný pre spoluprácu a priestor na riešenie problému, s ktorým klient prichádza.

Individuálna konzultácia je predovšetkým priestor pre bezpečné rozprávanie príbehu klienta, ktorý ho priviedol hľadať pomoc a podporu. Tento príbeh môže spôsobovať  pocity  bezmocnosti, osamelosti , hnevu, strachu, zúfalstva, prinášať neutíchajúce otázky a opakujúce sa myšlienky. Problém rád oberá ľudí o radosť a šťastie v živote. Darí sa mu to ale hlavne vtedy, keď dokáže človeka izolovať, nahovoriť mu, že mu nikto nemôže pomôcť a určite nemá zmysel o tom hovoriť. A práve jeho zviditeľnenie cez rozprávanie, alebo vizualizáciu pomáha zbaviť ho tejto moci a začať uplatňovať voči nemu stratégie, ktoré sa v systemickom poradenskom rozhovore dajú uplatniť. 

Tým začína proces spolupráce klienta a poradcu, ktorý umožňuje hľadať to, čo môže byť klientovi užitočné pre budovanie príbehu jemu vlastnému a predsa s novými možnosťami. 

Individualna konzultacia
02.

V živote nastanú situácie, ktoré narušia vzťahy medzi dvoma ľuďmi, hoci niekedy ani netušíme kedy a ako sa to stalo. Môže ísť o vzťahy v manželskom - partnerskom vzťahu, ale aj o vzťahy rodič dieťa, súrodenci, susedia. 

Párová konzultácia umožňuje orientovať sa v dynamike vzťahu a pracovať so skúsenosťou, ktorá vstúpila medzi ľudí a nedovoľuje im vo vzťahu zotrvávať bez konfliktov a odcudzenia. Skúsenosť, ktorá zasahuje do vzťahu, môže byť na jednej strane, na obidvoch, minulá, alebo vytvorená vzťahom. Poradca pracuje s touto dynamikou tak, aby sa vytvoril priestor pre zviditeľnenie toho, o čo vzťah prichádza, čo by si „dvojica“ mohla zažiť, priniesť do života.

 

Optika zameraná na to čo sa deje, potom umožňuje hľadať to, čo je vo vzťahu funkčné a kvôli čomu sa oplatí vzťah zachovať, obnoviť, reštartovať ale hlavne v súlade s tým, aby sa obidve strany v ňom cítili plnohodnotne a šťastne.

Parova konzultacia
03.

Skupinová poradenstvo sa ukázalo rovnako účinné ako poradenstvo individuálne. Ide o pravidelné stretnutia skupiny vrátane poradcu, ktoré umožňujú vytvárať  bezpečné vzťahy.  V rámci nich je potom možné zažívať si sociálne situácie t.z. situácie s iným ľuďmi, ktoré sa dejú aj v bežnom živote.

 

To umožňuje, aby klient mohol hovoriť o témach, o ktorých nedokáže hovoriť s najbližšími, s inými ľuďmi, ktorí sú „ na rovnakej lodi“.  V takomto prostredí, účastník skupiny  môže porozumieť tomu, čo a prečo sa mu deje. Je to prostredie, kde je možné bez hodnotenia a posudzovania skúšať si nové spôsoby komunikácie a  nadväzovania kontaktov, ako aj vytvárať vzájomné vzťahy a riešiť situácie.

 

Pred vstupom do skupiny každý záujemca absolvuje individuálne poradenstvo o tom, či je pre neho daná skupina odporúčaná resp. v čom mu môže byť užitočná. Záujemca sa tiež dozvie o pravidlách skupiny.

Skupinove poradenstvo
04.

Koučing  a mentoring majú v našej praxi  jasne vymedzený význam a svoje miesto. Obidva spôsoby napomáhajú rozvíjať klientov v  rámci osobnostného i profesného potenciálu a cieľov.


Hlavným rozdielom je v nich spôsob, akým sa to deje. Mentoring ponúka klientovi konkrétne návrhy a riešenia, ktoré môže čerpať priamo od mentora t.z. môže byť dokonca učením sa niečo, čo je pre klienta celkom nové. Koučing pracuje prioritne s osobnostnými zdrojmi a skúsenosťami klienta a vedie k vlastnému nachádzaniu riešení a postupov. Mentoring je bližší poradenstvu a dokáže pomáhať priamo s riešením konkrétnej situácie.


To, čo mentoring a koučing predovšetkým odlišuje od psychologického poradenstva, je ich zameranie na dosiahnutie definovaného cieľa. Všetky zdroje a stratégie, ktoré sa hľadajú cez nastavovanie širšej optiky, sa viažu k nemu. Pre klienta, sa vždy v rámci prvej konzultácie, hľadá ten najužitočnejší postup a vyplynie zo vzájomnej dohody.


Obidva postupy využívajú integratívny prístup, ktorý nám umožňuje byť užitočnými pre širokú škálu potrieb klientov a pracovať na rôznych cieľoch v oblasti životného, kariérneho, podnikateľského, business alebo aj rodinného mentoringu a koučingu.

Koucing
05.

Pomáhajú  rodičom, deťom aj celým rodinám, prechádzať náročnými obdobiami, kedy je potrebné nanovo porozumieť tomu, čo sa deje, a kto má kde svoje miesto.

 

Poradenstvo rodičom tvorí  v našej praxi súčasť detskej terapie a ponúka možnosť nie len rodičom, ale aj súrodencom resp. blízkym v rodine pochopiť , čo a prečo sa deje, aj ako je možné byť v danej situácii nápomocný sebe aj iným.

 

Zahŕňa aj podporu rodičov pri pochybnostiach o zdravom vývoji dieťaťa alebo jeho zrelosti pred nástupom do školy, resp. podporu rodičov pri zvládaní obdobia dospievania, so všetkým čo prináša.

Pre rodičov a rodinu
07.

Moja supervízna práca sa opiera o viac ako 25 ročnú prax v  rozvoji potenciálu ľudí. Tie sa opierajú  o integratívny  prístup využívajúci základné postmoderné princípy, ktoré uplatňujem aj v terapeutických prístupoch ku klientom, odkiaľ čerpám bohaté skúsenosti v rôznych kontextoch a formách, a nechávam sa „nakaziť“ inakosťou“.

 

Prístupy, ktorými sa riadim ma vedú k partnerskému dialógu, ku viere v zdroje klienta a jeho schopnosť využiť ich pre neho tým najužitočnejším  a sebazáchovným spôsobom. 

Supervízie
Progamy a workshopy

© 2021 Henrieta Kopolovcová

bottom of page